1. Anasayfa
  2. Haberler

Perseverance Mars’a İniş Yaptı

Perseverance Mars’a İniş Yaptı
0

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş sırasında, araba boyutundaki Perseverance gezgininin yakaladığı şaşırtıcı, yüksek çözünürlüklü videoyu yayınladı.

Eşi görülmemiş görüntüler, Perseverance’ın yolculuğunu takip eden izleyicileri heyecanlandırıyor. NASA, paylaştığı video ve fotoğraflarda aracın hala kablolarla “gök vinci” iniş aşamasına bağlı olduğu ve Jezero’nun zeminindeki kırmızı toprağa çarptığı anı göstermektedir.

NASA’nın yetkili isimlerinden olan Steve Jurczyk yaptığı bir açıklamada, “Mars’a nasıl indiğinizi, neden bu kadar zor olduğunu veya bunu yapmanın ne kadar havalı olacağını merak edenler için başka yere bakmanıza gerek yok,” dedi.

Jurczyk, “Perseverance yeni başlıyor ve şimdiden uzay keşif tarihindeki en ikonik görsellerden bazılarını sağladı. Bir aracı inşa etmek ve Kızıl Gezegene uçurmak için gereken olağanüstü mühendislik ve hassaslık düzeyini pekiştiriyor.” diye de sözlerine ekledi.

Perseverance’ın EDL kamera sistemi, ekibin Mars rüzgarlarını ve diğer EDL seslerini yakalayacağını umduğu bir mikrofona da sahip. Ancak mikrofon dokunulduktan sonra açıldı ve Perseverance, ilk sesleri kaydetti.

Perseverance Rover hakkındaki detaylı makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir