1. Anasayfa
  2. Bilgiler

Kuiper Kuşağı Nedir?

Kuiper Kuşağı Nedir?
0

Kuyruklu yıldızlar nereden geliyor? Cüce gezegen Plüton nerede yaşıyor? Güneş sistemimizdeki buzlu cisimler ve diğer artıklar nerede toplanıyor? Neptün’ün ötesindeki halka şeklindeki uzay bölgesinde, Güneş sistemimizin dış kenarları Kuiper Kuşağı olarak adlandırılmaktadır.

Kuiper Kuşağı bir uzay bölgesidir. İç kenar, Neptün’ün yörüngesinde, Güneş’ten yaklaşık 30 AU uzaklıkta başlar. (1 AU veya astronomik birim, Dünya’dan Güneş’e olan mesafedir.) Dış kenar yaklaşık 1000 AU’ya kadar devam eder ve bazı cisimler yörüngede daha da öteye gidebilmektedir.

01EDA086 7D2E 4E68 92B3 331E86002CE7
Kuiper Kuşağı Nedir? 3

Kuiper Kuşağı’nda kaya ve buz parçaları, kuyruklu yıldızlar ve cüce gezegenler bulunmaktadır. Plüton ve bir grup kuyruklu yıldızın yanı sıra, diğer ilginç Kuiper Kuşağı nesneleri Eris, Makemake ve Haumea‘dır. Plüton gibi cüce gezegenlerdir.

Kuiper Kuşağı Nesnelerinin (KBO’lar) hepsi küçüktür. Çünkü, Neptün orada olmasaydı bir gezegen oluşturmak için bir araya gelebilirlerdi. Bunun yerine, Neptün’ün yerçekimi bu uzayın bölgesini o kadar karıştırdı ki oradaki küçük, buzlu nesneler büyük bir gezegende birleşme gerçekleştiremedi.

Kim Keşfetti?

Kuiper Kuşağı, 1951’de Plüton’un ötesindeki nesneler hakkında spekülasyon yapan bilimsel bir makale yayınlayan astronom Gerard Kuiper‘in adını almıştır. Ancak, aslında onu keşfetmedi. Verileri ve bileşenlerini resmi olarak tanımak için bir araya getirmek birçok bilim insanının yıllar aldı. 

Plüton 1930’da keşfedildiğinde, bilim adamlarının bölgenin şu anda KBO olarak adlandırılan nesnelerle ne kadar kalabalık olduğunu fark etmeleri 1992’ye kadar 62 yıl daha alacaktı. Ancak Kuiper’in fikri ilk önerdiği ve fikirleri iyi bilindiği için, keşif çoğunlukla ona atfedildi ve bölge onun adını aldı. Bazı araştırmacılar buraya TransNeptunian Bölgesi ( Neptün Ötesi Bölge) demeyi tercih etmektedir.

kuiper belt location
Kuiper Kuşağı Nedir? 4

Bunları Görebiliyor Musunuz?

Geniş, gizemli, soğuk ve karanlık ama içindeki nesneleri görebilirsiniz. Öncelikle buzlu nesnelerden, cüce gezegenlerden, tozdan ve kuyruklu yıldızlardan oluşur. Bugün Kuiper Kuşağı’ndaki tüm malzemelerin toplam kütlesinin, Dünya kütlesinin yaklaşık yüzde 10’undan fazla olmadığı tahmin edilmektedir. Oldukça fazla sayıda KBO’nun ya ayları vardır (yani, onların yörüngesinde dönen önemli ölçüde daha küçük gövdeleri) ya da ikili nesnelerdir. İkili nesneler, aralarında uzanan bir noktanın (paylaşılan bir kütle merkezi) etrafında yörüngede dönen, boyut veya kütle bakımından nispeten benzer olan nesne çiftleridir.

Dünyadan gökbilimciler tarafından incelenmiştir. Uzay aracı uzaydan onu keşfedip görüntüler ve veriler gönderir. Kuiper Kuşağı bölgesine giren ilk uzay aracı, 1983’te Neptün’ün yörüngesinin ötesindeki bölgeye geçtiğinde NASA’nın Pioneer 10 uzay aracıydı.

Ancak bu uzay aracı, bölgedeki buzlu dünyaların hiçbirini ziyaret etmedi. Plüton’dan başka bir şey henüz keşfedilmemişti. Kuiper Kuşağı’ndaki bir nesneyi gerçekten ziyaret eden ilk uzay aracı, Temmuz 2015’te Plüton ve uyduları tarafından uçan NASA’nın Yeni Ufuklar’ıydı. Yeni Ufuklar ( New Horizons) uzay aracı, 1 Ocak 2019’da antik Kuiper Kuşağı nesnesi Arrokoth‘un (2014 MU69) yanından geçmiştir.

Neden Önemlidir?

Kuiper Kuşağının en önemli yönlerinden biri, Güneş sistemimizin oluşumuna sunduğu görünümdür. Kuiper Kuşağı’nı inceleyerek bilim adamları, gezegenlerin ve onların yapı taşları olan gezegenlerin nasıl oluştuğunu daha iyi anlayabilirler. New Horizons uzay aracı, antik Kuiper Belt nesnesi Arrokoth (2014 MU69) hakkında veri göndermiştir. Bilim adamları, fosillerin dünyadaki yaşam oluşumunu ortaya koyması, Arrokoth gibi nesnelerin de gezegenlerin uzayda nasıl oluştuğunu gösterdiğini söylemiştir.

Kuiper Kuşağı, Güneş sistemimizdeki nesneler hakkında daha fazla bilgi edinmek için zengin bir kaynaktır. Şimdiye kadar 2.000’den fazla KBO kataloglanmıştır. Araştırmacılar, bunların bilim adamlarının orada olduğunu düşündüğü toplam nesne sayısının yalnızca küçük bir kısmı olduğuna inanılmaktadır. Aslında gökbilimciler bölgede 60 milden (100 kilometre) geniş veya daha geniş yüz binlerce nesne olduğunu tahmin ediyorlar.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir