1. Anasayfa
  2. Haberler

NASA, Asteroit Görevi Lucy 2021 için Fırlatılmadan Önce Uzay Aracı Montajına Başlıyor

NASA, Asteroit Görevi Lucy 2021 için Fırlatılmadan Önce Uzay Aracı Montajına Başlıyor
0

NASA’nın uzay aracı Lucy, montaj başladığından beridir yakından incelenmeye ve kişiselleşmeye bir adım daha yaklaştı.

Lucy, asteroit kuşağı boyunca Jüpiter’in çevresine iddialı bir yolculuk yapacak ve yaklaşık on yıl boyunca toplam sekiz farklı uzay kayasını inceleyecek. Ancak uzay aracının şu anda Ekim 2021’de yapılması planlanan fırlatma rampasında yolculuğuna başlayabilmesi için, bir uzay aracı olması gerekiyor.

Kolorado’daki Southwest Araştırma Enstitüsü’nde gezegen bilimci ve Lucy misyonunun baş müfettişi Harold F. Levison, yaptığı açıklamada,”Misyonun her aşaması bir öncekinden daha heyecan verici,” dedi . “Elbette, Lucy’nin gerçek hedefimize daha önce hiç görülmemiş Truva asteroitlerini keşfetmek ve ulaşmak için daha birkaç yılı olsa ve birkaç milyar mil daha alması gerekse de, bu uzay aracının bir araya geldiğini görmek inanılmaz.” diye ekledi.

NASA daha önce pek çok asteroit görevi yapmış olsa da, biri Jüpiter’in arkasında, diğeri önünde olmak üzere iki büyük küme halinde güneşin yörüngesinde dönen Jüpiter’in Truva asteroitlerini hiç ziyaret etmedi. Lucy ayrıca yol boyunca geçeceği Truva asteroitlerini de kontrol edecek.

Bilim adamları, görevin onlara Jüpiter’in Truva kümelerinde bulunan ve muhtemelen yüzeylerinin derinliklerinde su gizleyen ana kaya türlerine yakından bakmalarını sağlayacağını umuyorlar.

NASA, 28 Ağustos’ta yaptığı açıklamaya göre, geçtiğimiz günlerde Key Decision Point-D (KDP-D) olarak adlandırılan standart bir NASA kilometre taşını geçerek, Lucy’nin mühendisleri uzay aracını ve aletlerini monte etmek ve test etmek için yeşil ışık yaktı.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir