1. Anasayfa
  2. Uzay

Elon Musk, Artık Beynimize Bilgisayar Bağlamaya Bir Adım Daha Yakın

Elon Musk, Artık Beynimize Bilgisayar Bağlamaya Bir Adım Daha Yakın
0

Cuma günü düzenlenen bir etkinlikte Elon Musk, gizemli nörobilim şirketi Neuralink ve bilgisayarları insan beynine bağlama planları hakkında daha fazla ayrıntıyı paylaştı.

Bu fütüristik özelliklere sahip teknolojinin gelişimi henüz ilk aşamalarındayken, şirketin kafatasına ve beyne minik elektrot iplikleri yerleştiren küçük, robotik bir cihazın ikinci versiyonunu göstermesi bekleniyordu. Musk, bundan önce “nöronların gerçek zamanlı olarak gösterileceğini” söyledi.

110576c4 050b 434b 9a5d 3ce1b1806cff 2790 00000127f7a49c45 file

Etkinlikte, kafalarına yerleştirilen sinir bağlantılarının prototiplerine sahip birkaç domuz ve bu domuzların beyin aktivitesini gerçek zamanlı olarak izleyen bir makine gösterdi. Ayrıca Musk, Gıda ve İlaç İdaresi’nin şirkete tıbbi bir cihaz üzerinde araştırmayı hızlandırmaya yardımcı olabilecek çığır açan bir cihaz yetkisi verdiğini de duyurdu .

İnanılmaz derecede güçlü bir beyin-makine arayüzü olan Neuralink nispeten basit bir ameliyatta yerleştirilebilecek birçok veriyi işleme gücüne sahip bir cihaz oluşturmayı hedefliyor. Kısa vadeli hedefi, belirli sağlık koşullarına sahip insanlara yardımcı olabilecek bir cihaz yapmaktır.

Neuralink araştırmasının gerçek durumu biraz belirsizdi ve cuma günü yapılan etkinlikte Musk, projenin bir maymunun bir bilgisayar cihazını zihniyle kontrol etmesine izin verdiğini söyledi. Ardından bir laboratuvar faresine bağlı 1500 elektrotlu bir sistem gösterdi. Musk, ayrıca etkinlikte şirketin ilerleyişine dair ipuçları verdi.

Elon Musk cuma günkü etkinliğin açılışını, Neuralink teknolojisinin tedaviye yardımcı olabileceği nöbetler, felç, beyin hasarı ve depresyon gibi çok çeşitli omurga ve nörolojik koşulları vurgulayarak açtı. Musk, “Bunların hepsi implante edilebilir bir sinirsel bağlantıyla çözülebilir” dedi. “Nöronlar kablolama gibidir ve elektronik bir sorunu çözmek için elektronik bir şeye ihtiyacınız var.” dedi.

Ancak Musk’ın, Neuralink’in belirli sağlık koşullarını tedavi etmekten çok daha fazlasını yapmasını istediğini vurgulamakta fayda var. Teknolojiyi, tüketiciler için yaygın olarak bulunabilen bir beyin-bilgisayar arayüzü oluşturma fırsatı olarak görüyor ve bunun, insanların gittikçe güçlenen yapay zekaya ayak uydurmasına yardımcı olabileceğini düşünüyor.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir