1. Anasayfa
  2. Haberler

Mars’ta Su: Gömülü Üç Gölün Keşfi Araştırmacıları Heyecanlandırıyor

Mars’ta Su: Gömülü Üç Gölün Keşfi Araştırmacıları Heyecanlandırıyor
2

Araştırmacılar, kızıl gezegenin buzlu yüzeyinin altında gizlenmiş bir grup göl tespit ettiklerini söylüyor. İki yıl önce Mars’ın güney kutbundaki buzun altında büyük bir tuzlu su gölünün keşfedildiği bildirilmişti. Bu, heyecan ve bazı şüphelerle karşılanan bir bulgu. Şu sıralar, araştırmacılar o gölün varlığını doğruladıklarını ve üç tane daha keşfettiklerini söylüyorlar.

Eylül’de bildirilen keşif, Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Mars Express uzay aracının yörüngesinde bulunan radar verileri kullanılarak yapılmıştır. Rapor, 2018’de aynı bölgede tek bir yeraltı gölünün tespitini takip ediyor. Eğer teyit edilirse bu, kızıl gezegende tespit edilen ilk sıvı su kütlesi ve yaşam için olası bir habitat olacak. Ancak bu bulgu, 2012’den 2015’e kadar yapılan sadece 29 gözleme dayanıyordu ve birçok araştırmacı, iddiayı desteklemek için daha fazla kanıta ihtiyaç duyduklarını söylemiştir. Son çalışmada, 2012 ile 2019 yılları arasında 134 gözlemden oluşan daha geniş bir veri seti kullanılmıştır.

Ekip, gezegenin güney kutup bölgesini araştırmak için Mars Express’te Yeraltı ve İyonosfer Sondajı için Mars Gelişmiş Radarı (MARSIS) adlı bir radar cihazı kullandı. MARSIS, gezegenin yüzeyindeki ve yeraltındaki malzeme katmanlarından seken radyo dalgalarını göndermektedir.

Sinyalin geri yansıma şekli, belirli bir konumda bulunan malzeme türünü gösterir: Örneğin kaya, buz veya su. Dünya üzerindeki yeraltı buzul göllerini tanımlamak için benzer bir yöntem kullanılır. Proje ekibi, bir kilometreden fazla Mars buzunun altında hapsolmuş sıvı su kütlelerini gösterdiğini söyledikleri yüksek yansıtıcılığa sahip bazı alanlar tespit etmiştir.

Göller, yaklaşık 75.000 kilometrekarelik bir alana yayılmıştır. Bu da, Almanya’nın yaklaşık beşte biri büyüklüğündedir. En büyük, merkezi göl 30 kilometre genişliğindedir ve her biri birkaç kilometre genişliğinde üç küçük gölle çevrilidir.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. görseli kontrol ettiğimde bir su konusunda ben kararsz kaldım

    • Merhaba, uyarınız için teşekkürler. Editörlerimizin gözünden kaçmış olmalı. Bir önceki görsel Mars’ta bulunan Buz Gölü Kraterini içeriyordu. Görsel güncellendi. İlginize teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir