1. Anasayfa
  2. Haberler

NASA, 2024 Artemis Görevi İçin Ay Kıyafetlerini Test Ediyor

NASA, 2024 Artemis Görevi İçin Ay Kıyafetlerini Test Ediyor
Sualtı denemeleri, astronotların düşük yerçekimi koşullarında çalışmaya hazırlanmalarına ve yeni giysilerin nasıl performans gösterdiğini test etmelerine yardımcı olacak. Resim: NASA
0

NASA, 2024’te astronotları Ay’a indirme planlarından önce yeni uzay giysilerinin sualtı testlerine başladı. Ay taşlarını toplamayı ve bir Amerikan bayrağı dikmeyi içeren testler, astronotların düşük yerçekimi koşullarında çalışmaya hazırlanmalarına yardımcı olmaktadır.

NASA; ekiplerinin, Nötr Yüzdürme Laboratuvarı (NBL) olarak bilinen Houston merkezli havuzda araçları test ettiğini ve eğitim programları geliştirdiğini söylemiştir.

NASA’dan Daren Welsh, “Bu erken test, donanım geliştirme için tesislerin en iyi tamamlayıcısını ve gelecekteki Artemis eğitimi ve görevleri için gereksinimleri belirlemeye yardımcı olacak” dedi. Ay yürüyüşleri için tasarlanan ve ekstra harekete izin veren iki elbise geçen yıl NASA tarafından tanıtılmıştır..

img 1162
NASA, geçen yıl ay yürüyüşü için tasarlanmış iki yeni uzay giysisini tanıttı.
Resim: AP

Astronotlar uzay aracının içinde turuncu kumaştan bir takım elbise ve çoğunlukla beyaz elbise giyecekler. Yeni kıyafetler, Ay’da çalışırken yürümeyi, eğilmeyi ve çömelmeyi çok daha kolay hale getirmektedir.

Artemis Programının detaylarını merak ediyorsanız daha önceki yazımızı inceleyebilirsiniz: Artemis Programı Nedir?

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir