1. Anasayfa
  2. Bilgiler

Yıldız ve Gezegen Ayrımı Nasıl Yapılır ?

Yıldız ve Gezegen Ayrımı Nasıl Yapılır ?
0

Yıldız ile gezegen ayrımını nasıl yapabiliriz ? Bilindiği gibi güneş sistemimizde çıplak gözle görülebilen gezegen sayısı beştir. Bunlar ; Satürn,Jupiter,Venüs,Mars ve Merkür’dür.

Gece gökyüzüne baktığımız zaman bu gezegenlerde tıpkı yıldızlar gibi görünmektedir . 

Peki yıldız ile gezegen ayrımını nasıl yapabiliriz ?

Gezegenler güneşten aldığı ışığı yansıtmaktadırlar tıpkı uydumuz ay’ın güneş ışığını yansıttığı gibi , gezegenlerin kendi ışık kaynakları yoktur .Yıldızlara dikkatli bakıldığında ışığın titrediği görülmektedir , Yıldızların göz kırpıyormuş gibi ışıklarının titremesinin sebebi, çok uzaktan geliyor olmaları ve atmosferimizdir. Yeryüzünde nispeten ısınan hava devamlı olarak yükselme meylindedir , bu durum gece de devam eder. Yıldızların zayıf ışıkları bu yükselen hava dalgası içinde kırılırlar.

Bazen gözümüze tam olarak ulaşamazlar, yani kesik kesik gelirler. Bu tıpkı ısınmış asfalt yolların üzerindeki yükselen havanın arkasındaki cisimlerin görüntüsünün dalgalandırmasına benzer. Gerçi görülebilir gezegenlerden gelen ışıklar da yükselen hava dalgaları ile kırılır ama onların ışıkları daha güçlü olduklarından gözümüze ulaşmada kesinti olmaz ve titremezler, yani kısaca gökyüzünde baktığımız bir objenin ışığı titriyorsa “yıldız”, titremiyorsa “gezegen”dir.

Şimdi gökyüzündeki Ay’dan sonraki en parlak cisim olan ve halk dilinde “Çoban yıldızı” olarak bilinen Venüs’e bakmayı deneyelim ne dersiniz ?

Kozmosyen

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir