1. Anasayfa
  2. Haberler

Venüs’te Yaşam Olabilir mi? Venüs’ün Atmosferinde Fosfin Gazı Keşfedildi

Venüs’te Yaşam Olabilir mi? Venüs’ün Atmosferinde Fosfin Gazı Keşfedildi
2

Dünyanın ötesindeki yaşamın en iyi kanıtı, en şaşırtıcı yerlerde, Venüs’ün atmosferinde bulundu. Cardiff Üniversitesi‘nde profesör olan Jane Greaves liderliğindeki bir ekip, Venüs’ün bulutlarında fosfin gazının varlığını tespit etti. Üç hidrojen atomu ve bir fosfor atomundan oluşan bir molekül olan fosfin ile ilgili merak uyandıran şey, Dünya‘daki tek doğal kaynağının bazı anaerobik (yani, oksijen olmayan solunum) mikrobiyal yaşam formlarından olmasıdır.

Jüpiter ve Satürn gibi hidrojenin bol olduğu ve sıcaklık ve basıncın son derece yüksek olduğu gaz devlerinin derinliklerinde üretilmesine rağmen, bilinen hiçbir jeolojik mekanizma veya biyolojik olmayan kimyasal reaksiyon onu gezegenimizde üretmez.

Greaves, “Bu gerçekten saf meraktan yapılmış bir deneydi” dedi. “Bulutların organizmalarla dolu olması gibi aşırı senaryoları ortadan kaldırabileceğimizi düşündüm. Venüs’ün spektrumundaki ilk fosfin ipuçlarını aldığımızda, şok olduk.” diye de ekledi.

DF59A005 EAD3 4DC9 880C 0B7F98D1F8C7
Venüs'te Yaşam Olabilir mi? Venüs'ün Atmosferinde Fosfin Gazı Keşfedildi 2

Venüs, yüksek sıcaklıklara ve atmosferik basınçlara ve neredeyse saf sülfürik asitten oluşan bulutlarla karbondioksit açısından zengin bir atmosfere sahip, Dünya’dan çok daha farklı bir gezegendir. Venüs’ün Dünya’da meydana gelmeyen zorlu koşullarında fosfin üreten bazı kimyasal reaksiyonların olması mümkün olsa da, şu anda bilim adamları bu reaksiyonun ne olabileceğini bilmiyorlar.

Ayrıca, Venüs’ün yüzeyinde nasıl hayatta kalınabileceği sorusu var. Venüs atmosferinde, sıcaklık ve atmosfer basıncının Dünya benzeri olduğu yaklaşık 50 ila 60 kilometre rakım arasında bir bölge olmasına rağmen, hala sülfürik asit ve herhangi bir varsayılan yaşamın başa çıkması için neredeyse tamamen su eksikliği vardır.

Greaves, “Gerçek zorluk, herhangi bir yaşam biçiminin inanılmaz derecede asidik ortama uyum sağlamak için evrimleşip gelişemeyeceğini görmektir”. dedi.

Venüs artık astrobiyologların mikrobiyal yaşam aradıkları Güneş Sistemimizdeki hedefler listesinin en üstüne atlıyor. Mars, Jüpiter’in uydusu Europa ve Satürn‘ün uydusu astrobiyologların en çok odaklandıkları yerler oldu.

Bununla birlikte, Venüs’ün atmosferindeki bulutlarda mikrobiyal yaşamın var olduğu doğrulanırsa, yaşanabilir bir bölge ve Dünya benzeri gezegenlere ihtiyaç duyan yaşam fikrini pencereden dışarı fırlatmaktadır. Bu keşif artık yaşam arayışımızı Güneş Sisteminin ötesine radikal bir şekilde genişletmemiz gerektiği anlamına gelmektedir. Özellikle de nadir bulunan Dünya benzeri gezegenlerden çok daha fazla çevreyi dahil etmemiz gerekmektedir.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. 400 derecenin üstünde bir gezegenden bahsediyoruz, insanın yaşaması mümkün değil bu sıcaklıkta 😒

  2. Barış Özcan’ın bile içerik konusunda sizden fikir aldığını düşünüyorum, ne zaman bir haber yayınlasanız ertesi gün videosunu çekiyor :D

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir