1. Anasayfa
  2. Haberler

NASA, Bennu Asteroidini Neden Bu Kadar Önemsiyor?

NASA, Bennu Asteroidini Neden Bu Kadar Önemsiyor?
0

Asteroit Bennu, şu anda Dünya‘dan 200 milyon milden (321 milyon kilometre) daha uzaktadır. Bilim insanları, ilk kez milyarlarca yıl önce şekillenip sahip olabilecek yapıları günümüzde Dünyadaki laboratuvarlarda incelemek için OSIRIS-REx aracını geçtiğimiz yıllarda uzaya göndermiştir.

1999’da keşfedilen Bennu; neredeyse siyah renkte olan, karbon bakımından zengin bir asteroittir. Yaklaşık 1.600 fit genişliğindedir. Karbon açısından zengin materyallerin önemi büyüktür. Nedeni ise, Bennu gibi asteroitler Dünya’yı yaşamın yapıtaşlarıyla tohumlamış olabilir.

Robotik uzay aracı OSIRIS-REx, Eylül 2016’da fırlatıldıktan sonra Aralık 2018’de Bennu’ya ulaştı. O zamandan beri, asteroidi gözlemliyor ve hatta yüzeyinden uzaya enkaz fırlattığını bile belgelemektedir.

Bu görevin birçok amacı bulunmaktadır. Temelde ise Dünyadaki yaşamın tohumlarını bulmak ve evreni anlamaktır. 20 Ekim 2020 Salı günü, NASA‘nın OSIRIS-REx numune toplama görevi başarılı bir “Dokun ve Git” manevrası ile gerçekleşmiştir.

Bilim adamlarının başarıyı tamamen ilan etmesi birkaç gün daha sürmektedir. Şu anda, yalnızca uzay aracının talimatlarını tam olarak programlandığı gibi gerçekleştirdiğini söyleyebilirler. Henüz bilinmeyen şey, gerçekte ne kadar malzemenin ele geçirildiğidir. 

Asteroit yüzeyinden bazı kayaları ve kiri emme hedefini başardıysa, potansiyel olarak 4,5 milyar yıl önce ilk oluştuğunda Güneş Sistemi’nin nasıl olduğuna dair sırların kilidinin açılması beklenmektedir. Bu da, temelde yer alan amaçlardan sayılmaktadır.

NASA‘nın gezegen bilimi bölümü müdürü Lori Glaze, pazartesi günü yaptığı bir basın toplantısında, “Asteroitler uzayda yüzen zaman kapsülleri gibidir ve Güneş Sistemimizin doğumunun fosil kaydını sağlayabilir” dedi.

Bennu da dahil pek çok asteroit, Dünya‘nın yörüngesinin yakınından geçiyor ve bir gün gezegenimizle çarpışabilme olasılığı yüksektir. Pek çok türde bulunan bu uzay kayalarının daha iyi anlaşılması ve insanlığın Dünya’ya çarpabilecek başka bir yapıyı tıpkı OSIRIS-REx’in yaptığı dokun ve git manevrası ile yönlendirme bu görev sayesinde mümkün kılınması hedeflenmektedir.

Asteroit Örneği Toplandıktan Sonra Ne Olur?

OSIRIS-REX önümüzdeki birkaç ay içerisinde Bennu’dan ayrılıp Dünya’ya geri dönecek. Uzay aracı, içinde kayalar ve kir bulunan küçük bir kapsül bulunmaktadır. Kapsül, 24 Eylül 2023’te Utah Eyaletine inişini paraşütle ile gerçekleşecektir.

Bennu Asteroidine yer verdiğimiz bir başka makalemize buradaki linkten kolayca erişebilirsiniz.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir