1. Anasayfa
  2. Genel

2022 Yılının Uzay Görevleri

2022 Yılının Uzay Görevleri
0

Bir Jupiter uydusu görevi, Şimdiye kadar inşaa edilen en güçlü roket, James Webb Uzay Teleskopu – Bir astronom bu yılın uzay görevlerini anlatıyor.

Geçtiğimiz yıl uzay programları için rekorların kırıldığı bir yıldı. Öyle gözüküyor ki bu ivme 2022 yılında da devam edecek.

2021 yılında ticari uzay yarışının gerçek anlamda başladığını söylemek yanlış olmaz. Richard Branson ve Amazon şirketinin kurucusu Jeff Bezos uzaya arkadaşlarıyla beraber çıkıp geri döndü.

SpaceX, NASA adına sekiz astronotu ve 1 ton erzakı Uluslar Arası Uzay İstasyonu‘na başarıyla gönderdi.

Ayrıca Mars belki de hiç olmadığı kadar insanların ilgi alanındaydı. ABD, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri Marsa, uzay araçları, uydular ve sondalar gönderdiler

2021 yılında toplam 134 fırlatma -bugüne kadar ki en yüksek fırlatma sayısı- gerçekleştirildi. 2022 Yılı için ise yaklaşık 200 yörünge fırlatması planlanmış durumda. Eğer bir aksilik çıkmazsa 2022 yılı 2021 yılının rekorunu elinden alacak demektir.

Herkes Ay’a gidiyor

NASA Space Launch System’i tanıtacak. Bu roket Özgürlük Heykelinden daha büyük bir uzunluğa sahip.

Artemis I görevi Space Launch System ile bu baharda Ay’a yakın uçuş için başlatılacak. Görevin asıl amacı Space Launch System’i test etmek ve 2025 yılında insanları Ay’a yeniden yollamak.

Yine NASA’nın bir projesi. Ay’a üs inşaa etmek. Özel şirketlerle ortaklık kuran NASA Astrobotic şirketiyle de anlaştı. Astrobotic Ay’daki büyük bir kratere 11 adet yük taşıyacak.

Rusya’da bu yarıştan geri kalmıyor. Tarihten de bildiğimiz gibi Sovyetler Birliği Ay’da pek çok ilke imza atmıştı. -Ay’a sert iniş yapan ilk uzay aracı (1959), Ay’a yumuşak iniş yapan ilk uzay aracı (1966) ve ilk Ay kara taşıtı (1970) – Ancak Rusya 45 yıldan fazla süredir bu işlerle ilgilenmiyor. 2022‘de Luna 25 aracını Donmuş su sondajı yapmak için göndermeyi planlıyorlar.

Ayrıca ülkemiz Türkiye’nin de bu konuda adımlar attığını hatırlatalım. Detaylar için Türkiye Uzay Ajansı ve Uzay Programı makalemizi okuyabilirsiniz.

Starship

NASA’nın Space Launh System’i gelecek için büyük bir adım olmayı vaat ederken, Elon Musk’ın yeni roketi bize merhaba diyor.

SpaceX Starship -şimdiye kadar fırlatılan en güçlü roket- ilk yörünge fırlatmasını 2022‘de gerçekleştirecek. Tamamen yeniden kullanılabilir olan bu roket Saturn V roketinin itiş gücünün 2 katından fazlasına sahip ve yörüngeye 100 ton yük taşıyabiliyor. Roket Elon Musk’ın Mars hayalleri için vazgeçilmez bir öneme sahip.

Jupiter

Ay ve Mars 2022‘nin göz bebeği konumunda olabilir ancak yalnız değiller. Jupiter’de bu yarıştan payını alıyor.

Avrupa Uzay Ajansı‘ın Icy Moons Explorer aracının yıl ortasında gaz devine doğru yola çıkması planlanıyor. Oraya vardığında 3 yılını Jupiter’in uyduları olan Ganymede, Europa ve Callisto’yu incelemeye harcayacak. Bu uydular yüzeylerinin altında sıvı su bulunduruyor olabilir bu da onları yaşam potansiyeli olan bölgeler haline getiriyor.

Ek olarak Eylül ayında NASA’nın Juno uzay aracı Europa’ya 354 km yaklaşacak. -şimdiye kadar en yakın mesafe- Amaç ise Europa’yı kaplayan buz tabakasının kalınlığını ölçmek.

Astronomi severlerle çıktığımız yolda 2010 yılından bu yana devam eden yayın hayatımıza 2023 ile birlikte daha yenilikçi, daha modern tasarım ve düşüncelerle devam ediyoruz.Web sitem:https://emiraksu.net/

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir