1. Anasayfa
  2. Bilgiler

Ay’a Kaç Kez Gidildi ?

Ay’a Kaç Kez Gidildi ?
0

İnternette okuduğumuz haber siteleri veya bilimle alakası olmayan siteler, “Ay’a neden 1 kere gidildi” Ay’a 1 defa gidildi” tarzında yanlış bilgiler sunmaktadırlar. Bunlar bilimsizlikten, araştırma yapmamaktan kaynaklanan sorunlar. Gerçek ise Ay ‘â bir kez gidilmedi 5 kez insanlı yolculuk yapıldı.

İnsanlı Ay yolculukları, Uzay Yarışının bir parçası olarak ilk olarak 1969 – 1974 arasında Apollo Projesi kapsamında ABD tarafından gerçekleştirilmiştir.İlk insanlı Ay yolculuğu, 16 Temmuz 1969’daki fırlatılışla tarihe geçen Apollo 11 dir. Neil Armstrong, Edwin Aldrin, Michael Collins isimli Ay astronotları taşıyan bu araç 20 Temmuz 1969 tarihinde ay yörüngesine girmiştir. Ay örümceği adlı modülün Ay’ın Sessizlik Denizi (Sea Of Tranquillity) bölgesine yaptığı inişin hemen ardından Neil Armstrong Ay yüzeyinde yürümüştür. 15 dakika sonra onu Edwin Aldrin izlemiştir. Ay üzerinde toplam 21 saat 36 dakika kalmışlardır. 

Astronot Buzz Aldrin (Fotoğraf: Neil Armstrong)

Apollo 12 ekibi Charles Conrad, Richard Gordon ve Alan Bean, 14 Aralık 1969 tarihinde Ay görevi için fırlatılmışlar, Intrepid adlı ay modülü ile yüzeye inen ekip Ay üzerinde incelemelerde bulunmuştur.
Apollo 14 31 Ocak 1971 tarihli bu yolculuğun ekibi, Alan Shepard, Stuart Roosa ve Edgar Mitchell’den oluşuyordu. Antares isimli modülle beraber yüzeye inen ekip araştırmalarda bulunmuştur.


Apollo 15 26 Temmuz 1971 tarihli bu yolculuğun ekibi, David Scott, Alfred Worden ve James Irwin’den oluşuyordu. Falcon isimli modülle beraber yüzeye inen ekip, Ay arabasını ilk kez kullanmıştır.
Apollo 16; 16 Nisan 1972 tarihli bu yolculuğun ekibi, John Young, Thomas Mattingly ve Charles Duke’den oluşuyordu. Orion isimli modülle beraber ekip yüzeye inmiştir.

Ay’a yapılan ilk insanlı yolculuk Apollo 11 İniş görüntüleri


Apollo 17 7 Aralık 1972 tarihli bu yolculuğun ekip, Eugene Cernan, Ronald Evans ve Harrison Schmitt’den oluşuyoru. Schmitt bir jeologdu. Challenger adlı modülle yüzeye inip araştırmalar yapıldı.

Ay’a yapılan bu yolculuklardan sonra insanlı seferlerin başka gezegenlere yapılma fikri doğmuştur; ama yolculuk zamanlarının çok uzun ve projelerin aşırı masraflı olması bu düşünceleri şimdilik bastırmıştır. Gelecekte uzay teknolojisinin ilerlemesiyle bu tür yolculuklar da mümkün olabilecektir. Apollo 17’nin yolculuğundan sonra Ay’a bir daha insanlı yolculuk yapılmaması da kamuoyundaki heyecanı söndürmüştür. Sovyetlere karşı psikolojik savaşın kazanılmasıda Apollo projesini bitirmek için büyük bir sebep olmuştur.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir