1. Anasayfa
  2. Bilgiler

Evrendeki En Tehlikeli Yerler

Evrendeki En Tehlikeli Yerler
0

Evrende hiç de misafirperver olmayan ve tehlike arz eden birçok gezegen mevcuttur. Elbette, Dünya dışında evrenin hiçbir yerinde gezegenimizdeki gibi hayatta kalmamız şu an için imkansız görünüyor.

Venüs

Venüs, Dünya’ya çok yakın (24 ila 162 milyon mil uzakta) ve boyut olarak Dünya’nın boyutunun yaklaşık % 95’i. 20. yüzyıldan önce bilim adamları yaşamın evi olabileceğini düşünüyorlardı. Gezegenimiz, Güneş Sistemimizdeki diğer herhangi bir gezegenden daha fazla yanardağa sahiptir ve yüzeyinin çoğu lavla kaplıdır. Yüzey basıncı, su altında yarım milden fazla olmaya eşdeğerdir (bu, şimdiye kadarki en derin dalışı üç katına çıkarır) ve sıcaklık ortalaması 730 K’den (456 santigrat derece yani kurşunu eritecek kadar) fazladır. 

Hepsinden öte, gezegenin etrafı kalın bir sülfürik asit bulutu ile çevrilidir. Atmosferi %96 karbondioksitten oluşmaktadır. Venüs’teki koşulların, kendi kendini düzenleyen karbon döngüsünün kontrolden çıktığı bir kaçak sera etkisinin doğrudan bir sonucu olduğu varsayılıyor. Bilim adamları, milyarlarca yıl önce, Venüs’te sıcaklığın suyun buharlaşmasına yetecek kadar yükseldiğine inanmaktadır. Su buharı bir sera gazıdır ve daha fazla su buharlaştıkça gezegen daha da ısınmaktadır. Sonuç, bugün Venüs’te gördüğümüz korkunç yaşam koşullarıdır.

Corot-7b

Corot-7b’ye yağmur yağdığında kaya yağmuru yağmaktadır. Dünya’dan 489 ışık yılı uzaklıkta ve bizim boyutumuzun yaklaşık 1,5 katı olan Corot-7b‘nin 2,800 K (yani 4,580 santigrat derece ) olduğu tahmin edilmektedir. Dış gezegen yıldızına o kadar yakın ki, 1 yılı Dünya’da sadece 20 saat sürüyor; ve yüzeyi muhtemelen yanardağlar, lavlar ve kayaların karışımından oluşmaktadır.

TrES-2b

Bu gezegen yaklaşık 750 ışıkyılı uzaklıkta ve temelde çok karanlık bir gezegendir. Bugüne kadar keşfedilen en karanlık dış gezegen olması dışında pek bir şey bilinmiyor. Kömürden daha siyah olmasından dolayı ışığın yüzde 1’inden daha azını yansıtmaktadır. Gökbilimciler karanlığının nedenini tam olarak bilmiyorlar, ancak yansıtıcı bulutlardan yoksun veya atmosferinde ışığı emen kimyasallar olabileceği düşünülmektedir. Çok karanlık olması, soğuk olduğu anlamına gelmiyor aslında, yaydığı ne kadar az ışık, soluk kırmızı bir parıltıya benzemektedir. Sıcaklığının yaklaşık 1,255 K (1,800 derece F) olduğu tahmin edilmektedir.

WASP-12b

Dünya’dan 1100 ışıkyılı uzaklıkta bulunan WASP-12b, yavaş yavaş ayrılmakta iken aslında o kadar yakın yörüngede dönüyor ki, gelgit kuvvetleri her yıl yaklaşık 200 katrilyon tonluk bir hızla üst atmosferini çekiyor ve onu yumurta şeklindeki süper sıcak bir karbon topuna dönüştürüyor. Gezegen bilimcisi James Lissauer; çalkantılı kalkanın derinliklerinde, bu Jüpiter büyüklüğündeki gezegenin grafitten ve hatta elmastan yapılmış kayalar içerebileceğinden şüphelenmektedir.

Kepler-16b

Güneş sistemimizden 200 ışıkyılı uzaklıktaki bu soğuk, Satürn büyüklüğündeki gaz devinde her 229 günde bir Kepler-16b‘nin iki yıldızın etrafında dönmektedir. Bu gezegen, -120 derece F’de, hayatı sürdürmek için çok soğuk, ancak geçen yıl yapılan araştırma, uydularından birinin hatta varsa bile, Dünya benzeri bir atmosferi koruyabileceğini göstermektedir.

Kepler-10b

Geceyi, Kepler-10b‘de (560 ışıkyılı uzaklıkta) geçirirseniz, bir yaş büyük uyanırsınız. Bunun nedeni, 2,800 derecelik F gezegeninin her 20 saatte bir yıldızın etrafında dönmesidir. Bu kayalık, Dünya’nın yani küçük mavi mermerimizin yaklaşık 1.4 katı büyüklüğünde ve yaklaşık beş katı yoğunluğundan dolayı demiri eritecek kadar sıcak bir erimiş lav yüzeyine sahip olduğu düşünülmektedir.

CFBDSIR2149

2012’nin sonlarında 100 ışıkyılı uzaklıkta keşfedilen CFBDSIR2149, sadece üzücü bir gezegen. Hikayesi Pluto’nunkinden bile daha üzücü. Birincisi, adı: saf gobbledegook. Ancak daha da kötüsü, bilim adamlarının onun ya kahverengi bir cüce ya da haydut bir gezegen olduğuna inanmalarıdır. Kahverengi bir cüceyse, yıldız olması gerektiği, ancak başarısız olduğu anlamına gelir. Düşük kütle nedeniyle çekirdeği hiçbir zaman nükleer füzyonu gerçekleştirememiştir.

Eğer haydut veya “öksüz” bir gezegen ise, bir yıldızın etrafında normal bir gezegen olarak oluştuğu, bir şekilde yörüngesinden çıktığı ve şimdi affetmeyen evrende dolaştığı anlamına gelmektedir. Buraya yerleşmek için fakir bir yer haline getirmek için yeterli değilse, yaklaşık 700 K veya yaklaşık 800 derece F olduğu tahmin edilmektedir.

HD 189773b

63 ışıkyılı uzaklıkta olan HD 189773b, güzel ve Dünya benzeri bir gezegen gibi görünüyor. Ama değil. Yüzeyinde yaklaşık 1270 K ve cam yağmur yağıyor. Yana doğru. Mavi rengin, gezegenin atmosferindeki mavi ışığı yayan silikat parçacıklarından geldiği düşünülmektedir. Gezegenin yüzey sıcaklığı nedeniyle parçacıklar yoğunlaşarak cam oluşturabilir. Bu cam taneleri daha sonra gezegenin 4,000 mil / saat rüzgarında uçacaktır.

Şimdi, hepimiz Dünya’nın nispeten ılıman ikliminin tadını çıkarmak için bir dakikanızı ayıralım ve güzel gezegenizimizin yaşanılabilirliğini koruyalım.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir