1. Anasayfa
  2. Haberler

BAE’nin Umut Sondası Mars Yörüngesine Girdi

BAE’nin Umut Sondası Mars Yörüngesine Girdi
0

Birleşik Arap Emirlikleri‘nin (BAE) “Umut” sondası, Arap dünyasının ilk gezegenler arası görevi olarak tarihe geçerek Mars’ın yörüngesine başarıyla girdi. Sonda, Mars‘taki havanın özelliklerini ortaya çıkarmak için tasarlandı.

Misyonun proje yöneticisi Omran Sharaf, “BAE halkına, Arap ve Müslüman uluslarına, Mars yörüngesine başarıyla gelişini duyuruyoruz. Tanrı’ya şükürler olsun” dedi.

Görevde yer alan yetkililer, sonda yörüngeye girdikten sonra alkışladılar ve Mars’ın yerçekimi tarafından çekilebilecek kadar yavaşlatmak için bir yanma gerçekleştirdiğinden gergin bir yarım saat sonra gözle görülür bir şekilde başarı sağlandı.

Hope (Umut) Görevi; Çin ve ABD’nin Temmuz ayında görevler başlatmasının ardından, Dünya ve Mars‘ın en yakın olduğu dönemden yararlanarak, Kızıl Gezegene bu ay ulaşan üç uzay aracından ilkidir.

Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed kontrol odasına girdikten sonra, “Başardığınız şey sizin için bir onur ve ulus için bir onur. Sizi tebrik etmek istiyorum” dedi.

Arapça “Umut” anlamına gelen “Al-Amal” adlı sonda, saatte 121.000 kilometre (75.000 mil) olan ortalama seyir hızını önemli ölçüde yavaşlatmak için altı güçlü iticisinin tamamını döndürdü ve ateşledi.

BAE’nin Mars Görevi Neden Bu Kadar Önemli?

Hope (Umut) Sondası, Kızıl Gezegendeki hava durumu dinamiklerinin kapsamlı bir görüntüsünü sağlamak için tasarlanmış olsa da, aynı zamanda çok daha iddialı bir hedef barındırmaktadır. Bu hedeflerden biri ise 100 yıl içinde Mars’ta bir insan yerleşimi inşa edebilmektir.

BAE Mars misyon direktörü Omran Sharaf, tanıtımdan önce “Bu Mars’a ulaşmakla ilgili değil; çok daha büyük bir hedef için bir araç. Hükümet, BAE’de gelişmiş bir bilim ve teknoloji sektörünün yaratılmasını hızlandırmak için Emirlik gençliğinin zihniyetinde büyük bir değişiklik görmek istedi.” dedi. ABD’den Çin’in Tianwen-1 ve Mars 2020 adlı diğer iki Mars girişiminin aksine, BAE’nin sondası Kızıl Gezegene inmeyecek.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir