1. Anasayfa
  2. Tarih

SpaceX, Starship için Sonraki Aşamalara Hazırlanıyor

SpaceX, Starship için Sonraki Aşamalara Hazırlanıyor
0

SpaceX yeni nesil roketinin devasa ilk aşama güçlendiricisi için ilk prototipi oluşturmaya hazırlanıyor. Bu arada, yörüngesel Starship görevleri için gerekli olan Raptor motor modeli üzerinde testler yakında başlayacak.

SpaceX’in kurucusu ve CEO’su Elon Musk, 31 Ağustos’ta Starship’in “Süper Ağır” güçlendiricisinin ilk test aracının geçen hafta üretime başlayabileceğini söyledi, ancak henüz bir Süper Ağır prototipin monte edildiğine dair bir onay yok.

Geçen haftaki en son Starship testi, SN6 olarak adlandırılan prototip bir aracın SpaceX’in Güney Teksas’taki Boca Chica’daki tesisinde yaklaşık 500 fit veya 150 metre yüksekliğe uçuşunu içeriyordu. Paslanmaz çelik silindir, 4 Ağustos’ta SpaceX’in SN5 prototipinin benzer bir 500 metrelik fırlatışılının ardından 3 Eylül’de test uçuşunu gerçekleştirdi.

SpaceX, Teksas, Brownsville’in hemen doğusunda, Meksika Körfezi’nde, ABD-Meksika sınırının yakınında bulunan Boca Chica’da genişleyen bir üretim tesisi kurarken, Starship’in gelişim hızı son aylarda hızlandı.

31 Ağustos’ta insanlara Mars’ın Zirvesi sırasında sanal bir yayında Musk, SpaceX’in Starship programı hakkında yeni haberler sundu. Starship bir kez faaliyete geçtiğinde, dünyadaki herhangi bir roketten daha fazla, 100 metrik tondan veya 220.000 pounddan fazlasını alçak Dünya yörüngesine taşıyabileceğini belirtti.

Yaşam destek sistemleri ve uzayda yakıt ikmali ile Starship, görevleri sonunda insanları aya, Mars’a ve farklı uzak yerlere taşıyabilir.

Starship, insanları Mars’a gönderme misyonuyla şirketi kuran SpaceX’in milyarder kurucusu Elon Musk’un vizyonunun merkezinde yer alıyor. Musk, geleceğin Yıldız Gemilerinin 100 kişiye kadar Mars’a gidebileceğini söylüyor.

31 Ağustos’ta yaptığı konuşmada Musk, SpaceX’in üretim yetenekleri ve zemin altyapısı konusundaki ilerlemesini vurguladı. Musk, “Starship ile ilerleme kaydetmemiz gereken ana şey üretim sistemiydi,” diyerek, bir prototip yapmanın kıyaslandığında “nispeten kolay” olduğunu da sözlerine ekledi.

Musk, “Bir yıl önce ortada neredeyse hiçbir şey yoktu ve şimdi oldukça fazla üretim kapasitesine sahibiz,” dedi. “Hızla daha fazla gemi yapıyoruz ve yakında hidroforun üretimine başlayacağız.” diye ekledi.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir