1. Anasayfa
  2. Haberler

NASA’yı Mars’ta Yedi Dakikalık Dehşet Bekliyor

NASA’yı Mars’ta Yedi Dakikalık Dehşet Bekliyor
0

NASA, gezici aracı Perseverance, Şubat ayında Mars’a indiğinde, uzay aracı 20.000 km/s hızla gezegene doğru ilerlerken, karmaşık bir dizi manevranın birkaç dakika içinde gerçekleştirilmesi gerekeceğine dair bir fragman ile paylaşıldı.

Yedi Dakika Dehşet‘ olarak adlandırılan NASA, bu gibi koşullarda bir keşif aracı indirmeyi ‘frene basmaya’ benzetiyor. Herhangi bir uzay ajansı tarafından Mars’a yapılan görevlerin yalnızca yüzde 40’ı başarılı oldu.

prs
Bu resim, NASA’nın Perseverance gezgininin Mars yüzeyinde çalışmasını göstermektedir. Kızıl Gezegen’in Jezero Krateri’ne 18 Şubat 2021’de 15:40 EST’den (12:40 PST) iniş yapması beklenmektedir. Kredi: NASA / JPL-Caltech

İnişten on dakika önce, Perseverance ihtiyaç duymadığı her şeyi atıyor. Uzay aracını yönlendirmek ve tüm önemli ısı kalkanlarının ileriye baktığından emin olmak için iticiler etkinleştirilir. Mars’ın atmosferi doğal olarak aracı yavaşlatmaya başlayacak. Bununla birlikte, Perseverance iniş sırasında yüzey içi sıcaklığını hissedecek.

Perseverance, yaşama dair izler bulmak amacıyla NASA tarafından gönderilmiş bir araçtır. Bu görevin detaylarını merak ediyorsanız buradan ilgili makalemize ulaşabilirsiniz.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir