1. Anasayfa
  2. Genel

Yapay Güneş

Yapay Güneş
0

Selam olsun.

Yapay et yapmışlar! Yapay çiçek, böcek derken gıdalarımıza kadar yapaylaşıyoruz. Yapay zekânın günlük hayatımıza girişi ile tuhaf bir döneme girdiğimizin farkındayız.

Yapay Zekâ ile ilgili bir yazı yazmayı düşünüyorum zira bilimsel anlamda kullanımları olağanüstü sonuçlar doğurabilmekte. Yıllarca sürecek hesaplamaları ya da olasılıkları çok kısa sürede ilerletebiliyor. Aslında simülasyon adında buna benzer bir teknoloji kullanıyorduk diye düşünülebilir ancak yapay zekanın farkı simülasyonda bir sorun ile karşılaşıldığında “Başarısız” olarak sonlanırken, yapay zeka karşılaşılan sorunun çözümü için sayısız deneme ile sorunu çözmeye çalışılıyor.

Yapay Zekâyla ilgili yazmayacağım…

Bu yazıda konu etmek istediğim şey başka bir yapaylık.
Yapay Güneş.

Güneşimiz sıcaklık konusunda çok iddialı bir konumda ve yaşamamız için daha doğrusu yaşam için olmazsa olmaz bir nitelikte. Tamam, bizim dünyamız için güneşin yok olmasından sonra bir gelecek yok zira güneş dünyayı yutacak kadar genişleyeceğinden güneş sonrası dünya planlarında bu teknolojiler kullanılamaz. Peki, ne işimize yarayacak bu teknolojiler ki trilyonlarca $ bu uğurda harcanıyor?

Bu konuda bireyselliği ve yaşadığımız dönemi aşan bir bakış açısına sahip olmamız lazım. Mesela Dinozor türünün yok olmasını sağlayan şey güneş ışınlarının dünyaya ulaşmaması ile başladı. Atmosferde çeşitli nedenlerde tekraren güneş ışınlarının dünyaya gelmesini engelleyecek durumlar gerçekleşebilir. Yapay güneş bu tip durumlarda yaşamı idame ettirebilecek sonuçlar vermekte. Uzay yolcuklarımız çok uzun süreli ve yakıt sorunları ile kısıtlanabilir durumda bunun içinde güneş sistemimiz içinde bu tip enerji alınacak benzin istasyonları gibi alanlar oluşturulabilir. Sadece bunlarla sınırlı değil tarımdan, karbon salınımına kadar tüm alanlarda etkili olabilecek bir alternatif olabilir.

Çok güzel yazıyorsun ama güneş kadar sıcak bir şey nasıl yapabiliriz? Yaptık!
Amerika ve Çin özellikle bu konuda öncü ülkeler ve Güneşin çekirdek ısısının yaklaşık 4.5 katı kadar bir sıcaklığı yaklaşık 20 dakika kadar sabit durumda tutabildiler. İlk bakışta 20 dakika kısa bir süre olarak gelebilir ancak bu teknolojide henüz telefonun ilk bulunduğu yıllardayız diyebilirim. Gelişimi çok hızlı ve büyük olacaktır diye düşünüyorum.

Bu teknolojiler sadece nükleer füzyonun ilerlemesi ile neticelenmeyecektir. Batarya teknolojisi başta olmak üzere birçok teknolojiye ciddi bir ivme kazandıracaktır. 20 dakikalık bir sürede güneşten 4.5 kat yüksek sıcaklıktan elde edilecek temiz enerjiyi muhafaza edecek bataryalar olduğunda bu süreyi uzatamasak bile tüm dünyaya yetecek enerjiyi elde edebiliriz. Bahsettiğimiz sıcaklıklar muazzam.

Yakın gelecekte dünyamızda ve uzay yolculuklarımızda görebileceğimiz bu teknoloji yeteri kadar ilgi çekmiyor. İlgi çekmediği kesim bilim insanları değil, toplumlar. Sansasyonel bir çalışma olmasına karşın yeteri kadar üzerine konuşulmadığını düşünmekteyim. Bu tip çalışmaların birden çok kazanımı olacağından son derece önemli bir konumda olması daha hoş olurdu. Bu çalışmaları yürüten ve destek olan onlarca ülke trilyon $ gibi rakamları boşuna harcamadığını biliyor yoksa bu rakamların çok çok altında kalan yüzlerce çalışmayı fonlayabilirlerdi. Bu rakamı daha insanların dokunabileceği teknolojilere aktarabilirlerdi.

Yapay güneş çalışmaları yakın ve orta gelecekte dünya uzun ve çok uzun gelecekte evrende etkili olabilir. Dünyamızda özel ve kapalı ortamlarda yapılan bu çalışma ileride uzayın bir köşesinde açık ortamda yapay güneşler oluşturmamıza yarayabilir.

Bir diğer kullanım amacı olarak kolonileşmelerde enerji sorununu çözmek için düşünülmekte. Ufak fırça kafalı marslı arkadaşların gezegeninde eğer kalıcı bir koloni kurmak istiyorsak ya da başka bir gökcismi üzerinde koloni kurmak istiyorsak yapay güneş çalışmalarının fonlanmasını biraz daha makul karşılayabiliriz. Bu tip kolonileşmede ısı üretebilmek, enerji üretilmek elbette bu üretilenleri muhafaza edebilmek olmazsa olmaz konular arasında. Bir gökcismine kolonileşme başladığında son derece yüksek bir enerjiye sahip olmak ne işimize yarar?

Öncelikle çok hızlı ve yüksek sayıda üretim yapmamıza olanak tanır. Tarım yapmamıza olanak tanır ki bu tarımı yapacak cihazları üretmemize olanak tanır. Kısıtlı enerji kaynakları ile bir gökcisminde kolonileşmek ve koloniyi büyültmek 2000 sene sürecekken yapay güneş gibi bir teknolojiye sahipken bu süreç 40 50 yıl seviyelerine çekilebilir. Rakamları afaki olarak yazdığımı belirtmek isterim. Süreç hemen hemen bu kadar farklı olacaktır.

İleride belki yazma imkanım olursa farklı çalışmalar enerjiden oksijen üretmek üzerine fotosentez cihazları yapmakla uğraşmakta ki prototip yapıldı bile. Bu ve benzeri teknolojiler birbiriyle birleştirildiğinde 100 yıl sonra sabit bir gezegende yaşamak gibi bir durumda olunmayabilir. Çok mu fantastik geldi? 500 yıl sonra olsun. Ama bu kadar daha fazlası olacağını sanmıyorum.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir