1. Anasayfa
  2. Haberler

Uzaylı Yaşam Potansiyeli Olan Bir Deltaya Yolculuk

Uzaylı Yaşam Potansiyeli Olan Bir Deltaya Yolculuk
0

Özellikle son birkaç yıl ülkemizin ve dünyanın gündemi çok hareketliydi. Haliyle bazı olayları takip etmek çok zor oldu. Bu yüzden hatırlatalım ki NASA’nın Perseverance aracı kızıl gezegene ulaşalı tam 13 ay oldu.

Persevarance Mars’a ulaştığından beri birçok ilke imza attı. Yerküre dışında ki ilk helikopterin başarıyla uçmasına vesile oldu; Yabancı bir atmosferden oksijen topladı; Dünya’ya araştırma için yollanacak kaya örneklerini stokladı.

Bütün bunlar çok heyecan verici olsa da Perseverance işe yeni başlıyor. İmza attığı bu yenilikler iniş yaptığı noktanın yakınlarında gerçekleşmişti. Ama şimdi yeni ve çok önemli olan rotasına, bir deltaya doğru yola çıkıyor

İşin heyecan verici tarafı ise Jezero Kraterinin yakınlarındaki bu delta bir zamanlar mikrobiyal bir hayata ev sahipliği yapmış olabilir.

Perseverance projesinde çalışan bilim insanı Ken Farley NASA basın toplantısında şu sözleri kullandı.

“Bu delta o kadar önemli ki. Bilimsel araştırmaları yavaşlatıp aracı o noktaya en hızlı şekilde ulaştırmaya çalışıyoruz. Yol boyunca deltanın birçok görüntüsünü çekeceğiz. Yaklaştıkça bu görüntüler daha etkileyici hale gelecek”

Farley Ken 7289 NEWS WEB.original
Uzaylı Yaşam Potansiyeli Olan Bir Deltaya Yolculuk 2

Astronomi severlerle çıktığımız yolda 2010 yılından bu yana devam eden yayın hayatımıza 2023 ile birlikte daha yenilikçi, daha modern tasarım ve düşüncelerle devam ediyoruz.Web sitem:https://emiraksu.net/

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir