1. Anasayfa
  2. Haberler

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu Çevresel Testleri Tamamladı

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu Çevresel Testleri Tamamladı
0

NASA‘nın James Webb Uzay Teleskobu, son testlerinin tamamlanmasıyla birlikte, artık uzaya roket fırlatılmasıyla ilişkili tüm zorlu koşulları geride bırakmıştır.

Webb‘in son testleri, tamamen monte edilmiş gözlemevinin sağır edici gürültüye ve rasathanenin kalkış sırasında yaşayacağı sarsıntılara ve titreşimlere dayanacağını doğrulamaktadır. “Akustik” ve “sinüs-titreşim” testi olarak bilinen NASA, Webb‘in test ortamını, hem piyasaya sürüldüğü gün hem de yörüngede çalışırken, Webb’in yaşayacağı deneyimle tam olarak eşleştirmek için uluslararası ortaklarıyla dikkatli bir şekilde çalışmıştır.

Teleskopun her bir bileşeni geliştirme sırasında titizlikle test edilmiş olsa da, monte edilen uçuş donanımının simüle edilmiş bir fırlatma ortamından güvenli bir şekilde geçebildiğini göstermek, görev için önemli bir başarı sağlamaktadır. California, Redondo Beach’teki Northrop Grumman Uzay Parkı‘ndaki iki ayrı tesiste tamamlanan bu testler, Webb’in fırlatma için Fransız Guyanasına gönderilmesinden önce uzun bir dizi çevresel testte Webb’in son ikisini temsil etmektedir.

2010 - ∞ / Uzay Portalı

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir